Kaip Omega-3 riebalų rūgštys gali palengvinti depresiją

Mityba Sveikata

Nors maisto nestokojame, o nemažai žmonių (pvz. Amerikoje) netgi kovoja su viršsvoriu, tad atrodo, kad riebalų vartojame pakankamai. Tačiau mūsų mityboje dažnai trūksta gerųjų riebalų: omega-3 riebalų rūgščių, kurios randamos riebioje žuvyje, linų sėmenyse ir kai kuriuose riešutuose. Manoma, kad šis trūkumas kai kuriems žmonėms gali sąlygoti depresyvią nuotaiką ar ją pabloginti.

Per paskutiniuosius 150 metų Vakarų valstybių gyventojų mityba ypač suprastėjo, o riebalų santykis, gaunamas iš žuvų ir laukinių augalų, lyginant su gaunamais iš gyvulių ir augalinių aliejų, ir ypatingai – iš apdoroto maisto, nuo 1:1 tapo 1:10. Šis pokytis sutampa su ženkliu depresija sergančių asmenų padidėjimu pastaraisiais dešimtmečiais. Tad mokslininkai, tyrinėjantys šiuos reiškinius, daro išvadą, kad omega-3 papildų vartojimas galėtų būti vienas iš depresijos bei nuotaikos sutrikimų gydymo būdų.

“Vartodami daugiau omega-3 mes iš esmės keičiame santykį,” – teigia Harvardo medicinos mokyklos psichiatrijos profesorius dr. David Mischoulon.

Valgant daugiau žuvies padeda SES

Remiantis tyrimais, tos populiacijos, kurios valgo daugiau žuvies per capita, kaip pavyzdžiui, Japonija (apie 67 kg per metus) ir Islandija (102 kg per metus), turi ypač žemą sezoninių emocinių sutrikimų (SES) lygį.

Nors mokslininkai nerekomenduoja omega-3 papildų kaip pirmosios pagalbos gydymo bet kam, sergančiam pagrindiniu depresijos epizodu ar bipoliniu sutrikimu, naujausi skelbiami tyrimų duomenys teigia, kad tai gali būti efektyvu vidutinio sunkumo depresija sergantiems žmonėms, arba kaip pagalbinis gydymas.

„Omega-3 papildai daro poveikį smegenims per kitus mechanizmus nei antidepresantai, tad papildžius Omega-3  gydymą antidepresantais – tai tarsi “ligos atakavimas iš kito fronto,” – sako dr. Dr. Mischoulon.

Atrodo, kad Omega-3 poveikis skiriasi priklausomai nuo depresijos tipo. Tyrimai, kurių metu pacientai, vartojantys medikamentus  gydyti pagrindinei (arba vienpolei) depresijai, atskleidė, kad 1 – 2 gramai omega-3 papildų per dieną leido sumažinti depresijos simptomus.  Nors nauda pacientams, sergantiems bipoline depresija yra ne tokia aiški, tačiau išsiaiškinta, kad žuvų taukai gali apsaugoti nuo atkryčio arba  palengvinti depresijos simptomus kai kuriems bipoline depresija sergantiems pacientams.

Kaip omega-3 naudoti jūsų mityboje 
Geriausias būdas gauti omega-3 yra tiesiogiai iš šias riebalų rūgštis turinčio maisto (pavyzdžiui, lašišos, paltuso ir graikinių riešutų), tačiau ekspertai rekomenduoja vartoti tiek žuvų taukų, tiek linų sėmenų aliejumi grįstus papildus ( nuo 0.5 iki 2 gramų per dieną, nors FDA perspėja, kad omega-3 riebalų vartojimas kas dieną iš visų šaltinių neturėtų viršyti 3 gramų).

Visgi dr. Mischoulon teigia, kad siekiant patirti kuo švelnesnius depresijos simptomus, nereikėtų remtis tik omega-3 papildais. Pasak jo, derėtų kliautis profesionalia psichiatro konsultacija.