Mokymasis pozityviai mąstyti gali prailginti jūsų gyvenimą

Santykiai Sveikata

Įvairūs sukaupti medicininių tyrimų įrodymai rodo, kad pozityviai mąstantys žmonės yra mažesnėje rizikoje mirti dėl įvairių priežasčių lyginant su bendraamžiais, kurie į gyvenimą žiūri niūriau. Per paskutinįjį dešimtmetį mokslininkai identifikavo praktikas, leidžiančias pasiekti ir palaikyti pozityvų požiūrį į jūsų ateitį. Štai keletas pasiūlymų:

Mėgaukitės malonumu. Malonumo jautimas padeda išlaikyti pozityvų požiūrį. Sutelkite dėmesį į tai, kas jums patinka, teikia malonumą ir sąmoningai mėgaukitės besitęsiančia patirtimi. Dauguma žmonių didžiausią malonumą patiria ypatingais gyvenimo momentais, pavyzdžiui, per vestuves ar atostogas. Tuo tarpu kasdieniai džiaugsmai gali taip ir likti nepastebėti, nebent pranyksta arba jiems iškyla grėsmė. Sulėtinkite tempą ir susikoncentruokite – tuomet labiau mėgausitės paprastais dalykais kaip valgis arba susitikimas su drauge(-u).

Praktikuokite dėkingumą. Dėkingumas yra vertinimas to, ką gaunate, ar tai būtų materialu ar nematerialu. Pabandykite pildyti dėkingumo dienoraštį, kuriame užsirašytumėte dalykus, už kuriuos esate dėkingas. Tai jums leis labiau vertinti kasdienius mažus dalykus. Kai rašysite, būkite kiek įmanoma labiau specifiški ir pabandykite išgyventi tuos pojūčius, kurius jautėte tam tikro įvykio metu.

Kultivuokite sąmoningumą. Sąmoningumas paprastai išugdomas treniruojant protą sistemiškai kreipti dėmesį į  buvimą čia ir dabar, bei priimant tai, kas iškyla. Mėgavimasis apima malonių pojūčių vertinimą, tuo tarpu sąmoningumas apima atsivėrimą tiek malonioms, tiek nemalonioms patirtims. Žmonės, kurie koncentruoja savo dėmesį į čia ir dabar, atranda, kad jie žymiai mažiau nerimauja dėl ateities bei mažiau apgailestauja dėl praeities, taip pat mažiau jaudinasi dėl sėkmės ir savivertės, be to, su kitais gali kurti gilesnius santykius.

Išlaikykite tikslą. Normalu jausti pasimetimą bei liūdesį dėl nepasisekusių santykių, namus paliekančių vaikų arba darbo netekimo, išėjimo į pensiją. Tokiais gyvenimo atvejais svarbu išlaikyti savo gyvenimo tėkmę kaip įmanoma normalesnę ir susitelkti į tai, ką galite kontroliuoti. Eikite laiku miegoti, sveikai maitinkitės, pakankamai judėkite ir palaikykite ryšius su draugais bei šeima. Naujus svarbius pokyčius gyvenime, nesvarbu, kokie jie skausmingi, vertinkite kaip naują iššūkį ar galimybę. Jei šiuo metu esate be darbo arba pensijoje, paieškokite savanorystės galimybių, kurioms būtų naudingi jūsų profesiniai įgūdžiai. Jei jūs savo gyvenime pasiilgstate vaikų, pasvarstykite apie koučingą ar mentorystę. Jei praradote vieną iš tėvų ar sutuoktinį, jums gali padėti pagalba ir parama kitiems gedintiems.

Pabrėžkite pozityvius dalykus. Atsipalaidavimas ir susitelkimas į pozityvius situacijos aspektus yra esminiai ugdant  atsparumą—gebėjimą atsigauti po sudėtingo meto—tai jums leis lengviau priimti netektis ateityje.

Galiausiai pagyvenę žmonės po įvairiausių atliktų tyrimų teigia, kad senstant jie tampa labiau patenkinti savo gyvenimu, nepaisant per bėgančius metus susikaupusių netekčių. Taip greičiausiai yra dėl to, kad jie linkę minimizuoti negatyvius dalykus, priimti savo ribas ir siekiant kompensuoti tai naudotis savo patirtimi, taip pat ateičiai nusistatyti protingus tikslus. Kuo anksčiau gyvenime pradėsite taikyti šias praktikas, padedančias išlaikyti pozityvų požiūrį, tuo didesnis poveikis gali būti jūsų gyvenimo kokybei, ir galbūt—trukmei.

Parengta pagal Harvardo sveikatos blogo straipsnį https://www.health.harvard.edu/mind-and-mood/how-to-achieve-a-positive-attitude