Dietologės patarimai: ką daryti, kad vasarą nepriaugtume svorio?

Grožis Mityba Sveikata

Vieno Lietuvos prekybos tinklo atliktos lojalių pirkėjų apklausos duomenimis, renkantis maisto produktus vieni svarbiausių kriterijų greta kainos tampa jų sudėtis ir nauda sveikatai. Dėmesys sveikai mitybai itin išauga vasarą, kai šviežių vaisių ir daržovių nuperkama bene dvigubai daugiau, nei kitais metų laikais. Vis dėlto, kaip iš tiesų reikėtų koreguoti mitybą ir į ką atsižvelgti, kad vasarą jaustumėmės ir gražūs, ir sveiki? To teiraujamės valgymo įpročių koregavimo centro „Valgymas.lt“ vadovės, gydytojos dietologės Linos Barauskienės.

Pirmenybė – sezono derliui

Gydytojos teigimu, besikeičiantys metų laikai mitybos įpročių koreguoti neturėtų – nei šylant, nei vėstant orams porcijų dydžio ar valgymo dažnumo keisti nereikia. Vienintelė išimtis – itin karštos dienos. „Kad neapsunkintume organizmo, išvengtume skysčių netekimo ir lengviau pakeltume karštį, rekomenduojama stipriau pavalgyti ryte ir vakare, kai vėsiau. Dienos metą vertėtų palikti daugiau gaivinančiam, lengvesniam maistui. Bet tai taikytina žmonėms, kurie karštymečiu būna lauke“, − sako dietologė.

Viena iš pagrindinių sveikos mitybos taisyklių yra valgyti kuo daugiau vaisių ir daržovių, kurie užauginti vietoje. Todėl, pasak gydytojos dietologės, svarbiausias pokytis šiltuoju metų laiku turėtų įvykti lėkštės turinyje: reikėtų, kad jame vyrautų tuo metu užauginti patiekalai – sezoninės daržovės, vaisiai, uogos ir grybai. „Kuo trumpesnį atstumą iki mūsų keliauja vaisiai ar daržovės, tuo daugiau vertingų savybių jie išlaiko. Geriausia, kai stalą produktai pasiekia tiesiai iš sodo ar daržo“, − pažymi L. Barauskienė.

Vis dėlto, tai nereiškia, kad nuo atvežtinių, egzotiškų maisto produktų vertėtų susilaikyti. „Kiekvienas skirtingas produktas, net ir labai egzotiškas, mūsų organizmui suteikia naudingų medžiagų. Jų visuma ir sukuria gyvenimo gerovę, visavertę mitybą. Tačiau bendras principas turėtų būti toks – tai, kas užauga vietoje, sudaro mitybos pagrindą, o visa kita jį turėtų papildyti, bet ne pakeisti“, – sako dietologė.

Skysčiai – būtini, bet ne per prievartą

Dietologė L. Barauskienė atsargiai vertina įvairias viešai pateikiamas rekomendacijas, kiek litrų vandens per parą turėtume išgerti. Tam didelės įtakos turi įvairios sąlygos – oro ir žmogaus temperatūra, žmogaus fizinis aktyvumas, aukštis virš jūros lygio ir kt. Kai karšta, daugiau judama, dietologė skysčių pataria vartoti daugiau.

„Čia tai pat reikėtų vadovautis paprasta taisykle: vandens gerti tiek, kiek norite. Jokios prievartos ar normos, kurią žūtbūt reikia išgerti per parą, neturėtų būti. Vienintelė išlyga – vaikai, kurie žaisdami, bėgiodami neretai pamiršta atsigerti, tad suaugusieji jiems tiesiog turėtų vandens pasiūlyti dažniau“, – rekomenduoja pašnekovė.

Saldumynai – su saiku

Vasarą neretai kyla pagundų dažniau pasilepinti įvairiais saldžiais gėrimais ar ledais. Gydytoja dietologė pataria atgaivos geriau ieškoti stiklinėje vandens – saldumynuose esantis cukrus troškulį paprastai tik padidina. O rūpinantis sveikata ir gražiomis kūno linijomis desertais visuomet derėtų mėgautis saikingai.

„Ir vasarą, ir žiemą saldumynų kiekį reikia stebėti. Dietologai siūlo vadovautis principu „kuo rečiau ir kuo mažiau, tuo geriau“, kita vertus, vasarą saldumynus nesunku pakeisti natūraliais gardėsiais, šviežiomis uogomis ir vaisiais“, – pabrėžia gydytoja.

Geras ūpas – svarbiausia „dietos“ dalis

Šiais laikais, kai žmonės vis daugiau laiko praleidžia uždarose patalpose, kur oro sąlygos nesikeičia ištisus metus, metų laikų turi vis mažiau įtakos mitybos režimui, porcijų dydžiui ir kalorijų kiekiui. Žiemą nebėra tokios didelės būtinybės valgyti riebiau, o vasarą – priešingai, rinktis kuo lengvesnius produktus.

„Kad dalis žmonių yra linkę priaugti svorio šaltuoju sezonu, daugiau lemia psichologija ir nuotaika. Kai atvėsta orai, mažiau matome saulės, ima trūkti laimės hormono seratonino, todėl pagerinti ūpą ir patirti gyvenimo džiaugsmą kartais stengiamės užkandžiaudami. Žiema ir mažiau judame, būname gryname ore, kas taip pat gali atsiliepti svoriui. Todėl besirūpinantiems gera savijauta reikėtų stengtis būti aktyvesniems, puoselėti ne tik kūno linijas, bet ir gerą nuotaiką visais metų laikais“, – pataria L. Barauskienė.