Sporto specialistai sukūrė itin efektyvų sportinių veiklų video ciklą: treniruotės namie, lauke ar sporto klube

Sportas Sveikata

Reguliarus fizinis aktyvumas padeda kontroliuoti kūno būklę ir svorį, pagerinti sveikatą bei nuotaiką, sumažinti su nutukimu siejamų ligų riziką. Tyrimai rodo, jog fizinis pasyvumas yra vienas pagrindinių lėtinių neinfekcinių ligų, ypač širdies ir kraujagyslių sistemos bei nutukimo, rizikos veiksnių. Pasibaigus Švietimo, mokslo ir sporto ministerijos finansuojamam projektui „Sporto specialistų kūrybiškumo ir kvalifikacijos tobulinimas“, Kauno technologijos universiteto (KTU) specialistai sukūrė 5 filmukus su kūrybiškais sportinių veiklų paketais.

Pasaulio sveikatos organizacijos rekomendacijose siūloma, kad būtina kasdieninė, bent jau vidutinio intensyvumo, fizinė veikla, kuriai nereikėtų ypatingų sąlygų ar didelių pastangų. KTU sukurtoje video medžiagoje pateikiamos treniruotės uždaroms patalpoms ir atviroms erdvėms: treniruotė su kimštiniu kamuoliu, su TRX diržais, su kėdėmis, treniruotė lauke bei kūno mobilumo didinimas.

Suaugusiems siūloma ne mažiau kaip 30 min. vidutinio intensyvumo fizinio krūvio 5 kartus per savaitę ir ne mažiau 2 kartus per savaitę atlikti jėgos ugdymo pratimus. Fizinis aktyvumas turi būti sveikatą stiprinantis – bet kokia fizinės veiklos forma, kuri duoda naudos sveikatai ir lavina funkcinius gebėjimus be pastebimos žalos ar pavojaus sveikatai. Taip pat ir reguliarus, kad teigiamai paveiktų fizinį pajėgumą ir sveikatos būklę. Treniruotės su TRX, treniruotės lauke yra vykdomos KTU laisvalaikio užsiėmimuose.

„Tam, kad siūlomos treniruotės būtų efektyvios reiktų naudoti FITT formulę, kuri jums nusakys, kiek ir kokio fizinio aktyvumo reikia, kad pagerintumėte savo sveikatą bei fizinį pajėgumą“, – sako šio projekto vadovė Laura Daniusevičiūtė-Brazaitė.

https://infogram.com/sportas-1hnp2781758n4gq

Treniruotė su kimštiniu kamuoliu

Kimštinis kamuolys arba angliškai vadinamas medicininis kamuolys yra įvairaus sunkumo kamuolys, galintis sverti nuo 1 kg iki 11 kg. Kimštiniai kamuoliai naudojami reabilitacijoje, jėgos ugdymo pliometrinėje ar jėgos treniruotėje padidinti maksimaliąją, sprogstamąją jėgą ar jėgos ištvermę įvairių sporto šakų treniruočių metu.

Jėgos treniruotės poveikis priklauso nuo kimštinio kamuolio svorio ar pasipriešinimo dydžio, kartojimų serijų, poilsio intervalų tarp serijų skaičiaus, pratimų išdėstymo nuoseklumo, pratybų skaičiaus vienai ar kelioms raumenų grupėms. Taip pat nuo to kaip bus vykdomos treniruotės priklauso, kokia jėga bus ugdoma – maksimali jėga, kai auginama raumeninė masė, sprogstamoji jėga, kai ugdoma greitumo jėga, jėgos ištvermė.

 

 

TRX treniruotė

Skirta efektyvioms, profesionalioms treniruotėms namuose arba bet kurioje kitoje vietoje tiek už sporto klubo ribų tiek jo erdvėje. Tiks visiems, kurie pageidauja sustiprinti raumenis, pagerinti lankstumą ir bendrą kūno sveikatą.

Tai itin greitas ir efektyvus viso kūno treniravimas. Ši treniruotė labai efektyvi norint pagerinti bendrą kūno fizinę formą, nes vieno pratimo pagalba treniruojamos kelios raumenų grupės, kas yra sėkmės garantas norint per vieną treniruotę aktyvinti visus jūsų kūno raumenis.

Taip pat, TRX diržų pagalba vystosi gilieji raumenys, atsakingi už mūsų kūno stabilizaciją ir jėgos perdavimą judesio atlikimo metu. Treniruojantis su TRX diržais kiekvieno pratimo atlikimo metu jūsų kūnas turi išlaikyti pusiausvyrą, ko pasekmė yra nuolatinis giliųjų raumenų įtraukimas į kiekvieno pratimo atlikimą.

Šios treniruotės pagalba galima sumažinti riebalinio audinio sluoksnį. TRX diržų sistema yra puikus treniravimosi būdas siekiant atsikratyti nereikalingų kilogramų ir sumažinti riebalinio audinio sluoksnį. Kadangi TRX pratimai dažniausiai yra daromi laikui, tai galima koreguoti pratimo atlikimo greitį. Treniruotės metu yra įtraukiami daugumą raumenų grupių, kas pagreitina nereikalingų kilokolorijų sueikvojimą.

Ši funkcinė diržų sistema gali būti pakabinta bet kur, kur tik rasite medžio šaką, skersinį, vamzdį ar bet kokį daiktą, aplink kurį būtų galima apvynioti ir prikabinti TRX diržus.

Kūno mobilumo didinimo treniruotė

Mobilumas – tai gebėjimas laisvai judėti nesukeliant streso savo kūnui. Svarbu išlikti mobiliam ir gebėti atlikti elastingus judesius bet kokiame amžiuje. Mobilumo treniruotės pagerins sąnarių bei raumenų paslankumą, sumažins traumų tikimybę, prisidės prie jėgos ugdymo treniruotės efektyvumo, padės geriau pažinti savo kūną.

Treniruotė lauke

Vienas didžiausių lauko treniruočių privalumų – grynas oras. Žmogaus organizmas yra žymiai geriau aprūpinamas deguonimi nei mankštinantis sporto salėje. Gerokai padidėja žvalumas, darbingumas, energingumas, spartėja medžiagų apykaita ir toksinų šalinimas. Specialistų teigimu, judėjimas ir taisyklingas kvėpavimas gryname ore stiprina širdies ir kraujagyslių sistemą, imunitetą, mažina skrandžio skausmus, lengvina inkstų ir kepenų ligų požymius.

Be to, sportas lauke ypač naudingas psichinei sveikatai. Organizmo ląstelės, gaudamos užtektinai deguonies, išskiria daugiau endorfinų, vadinamųjų laimės hormonų. Jie gerina nuotaiką, pasitikėjimą savimi, sukelia lengvą euforijos pojūtį. Neprireiks nei svarelių, nei kitų sporto priemonių, kadangi visus pratimus galėsite atlikti naudodamiesi tiesiog savo kūno svoriu.

https://www.youtube.com/embed/ktn8InD4TOQ