Kokios yra nepakeičiamosios riebalų rūgštys ir kodėl jos tokios svarbios?

Mityba Sveikata

Šios rūgštys taikliai vadinamos nepakeičiamosiomis, nes natūraliai pats organizmas negali jų pasigaminti. Vienintelis būdas gauti šių maistinių medžiagų yra per maistą, todėl tokie svarbūs mums yra produktai, kuriuose gausu Omega-3 riebiųjų rūgščių.

Nepakeičiamosios riebiosios rūgštys skirstomos į dvi grupes: Omega-3 ir Omega-6; abi jos yra svarbios mūsų sveikatai. Abi nepakeičiamosios riebiosios rūgštys palaiko organizmui būtinas funkcijas, tačiau šiuolaikinė visuomenė vartoja neproporcingai daugiau Omega-6 riebiųjų rūgščių nei Omega-3. Dėl šios priežasties daugelio žmonių Omega-6:3 santykis, ypač svarbus mūsų organizmui, dažnai būna išbalansuotas.

Nepakeičiamosios riebiosios rūgštys gerina smegenų ir širdies veiklą, regėjimą, didina trigliceridų kiekį kraujyje ir palaiko statybinius ląstelių membranų elementus.

Sočiosios ir nesočiosios riebiosios rūgštys

Grįžtant prie Omega-6:3 santykio – mes vartojame per daug sočiųjų riebalų ir per mažai nesočiųjų. Tankios struktūros riebalai be dvigubos jungties tarp riebiųjų rūgščių, vadinamos sočiaisiais riebalais. Jų gausu riebioje jautienoje, avienoje, pieno ir kai kuriuose vištienos produktuose.

Nesotieji riebalai, priešingai, yra ne tokios tankios struktūros. Jie gali būti mono-nesotieji (alyvuogių aliejus, avokadai, riešutai ir sėklos) ir poli-nesotieji riebalai. Pastarųjų organizmui reikia įvairioms funkcijoms užtikrinti. Juos galime suskirstyti į du tipus: Omega-6 ir Omega-3.

Viduržemio jūros dieta yra geriausia, kai norime pagerinti sveikatą. Tai reiškia sveikų riebalų (mono-nesočiųjų ir poli-nesočiųjų) pasirinkimą: alyvuogių aliejus vietoje sviesto, neriebus jogurtas vietoje valgomųjų ledų, riebi žuvis vietoje apdorotų mėsos produktų.

Vartoji pakankamai Omega-3 riebalų: Ar reikia vartoti riebiųjų rūgščių papildus?

Svarbu bent du kartus per savaitę valgyti jūros produktus, kad sustiprintumėte Omega-3 riebiųjų rūgščių EPR ir DHR teikiamus privalumus, tačiau tai dar neužtikrina optimalaus Omega-6:3 santykio. Dažniausiai pasitaikančios Omega-3 ALR rūgšties yra augaliniuose aliejuose, riešutuose ir lapinėse daržovėse. Nors ją gauti iš maisto nėra sudėtinga, ALR paprastai naudojama energijai gaminti, o tai riboja jos virtimą į EPR ir DHR. Tai reiškia, kad vartodami tik šiuos produktus reikiamo Omega-6:3 santykio galite ir nepasiekti.